Menu

Źle wykonane ocieplenie

Co zrobić jeśli mamy źle wykonane ocieplenie.

Pierwszą oznaką źle wykonanego ocieplenia poddasza jest odczuwalne zimno w okresie zimowym i gorąco w okresie letnim. Kolejną oznaką może być fakt, ze płyty gipsowo-kartonowe są zimne w dotyku lub widać na nich wilgoć bądź skraplającą się wodę.

Taka sytuacja, ze źle wykonanym ociepleniem może się pojawić nawet w sytuacji, w której została zastosowana znaczna warstwa izolacji. Nawet jeśli izolacji zostało położone dużo, to mogła ona być ułożona niedbale, lub opaść pod wpływem własnego ciężaru. Powstanie przez to kieszeni powietrznych lub przedmuchów powietrza spowoduje odczuwanie zimna. W takim wypadku o wiele lepiej sprawdza się metoda wdmuchiwania granulatu wełny celulozowej lub mineralnej, gdyż jest ona metodą bezspoinową i wypełnia szczelnie całą powierzchnię.

Wełnę celulozową używa się bardzo często do bezinwazyjnych i szybkich napraw uszkodzonej lub niepełnej izolacji dzięki jej zdolności do wypełniania ciasnych przestrzeni i odporności na wilgoć w miejscach, gdzie paroizolacja jest nieszczelna.

Przy tradycyjnych metodach, należałoby zerwać płyty gipsowo-kartonowe i ułożyć izolację od początku. To wiąże się z dużymi nakładami finansowymi oraz ponownym remontem pomieszczenia. W sytuacjach źle położonej izolacji o wiele lepiej sprawdza się metoda wdmuchiwania granulatu wełny celulozowej lub mineralnej. Nie trzeba demontować płyt gipsowo kartonowych ( wystarczy wykonanie niewielkiego otworu). Granulat szczelnie wypełni miejsca, które nie zostały wypełnione przez wcześniejszą izolację.